هر آنچه می خواهید درباره ی نحوه ی مصرف روغن های گیاهی بدانید (۱)

هر آنچه می خواهید درباره ی نحوه ی مصرف روغن های گیاهی بدانید (۱)

در این دو مقاله راه‌های استفاده از روغن‌های گیاهی را به صورت کامل شرح داده می شود .

روغن‌های گیاهی را می‌توان به شیوه‌های متعدد ، برای بهره‌گیری از رایحه عالی و نیروی درمانی‌شان به کار برد . گرچه استفاده از روغن‌ها به وسیله ماساژ یا در افشانه فوق‌العاده متداول است، ولی می‌توان از راه‌های مختلف دیگر نیز روغن‌ها را در زندگی روزمره گنجانید .

چون طبیعت این روغن‌ها غلیظ و فشرده است برای استعمال آن‌ها باید از نوعی حلّال استفاده کرد که می‌تواند هوا باشد ، هنگامی که از افشانه یا به صورت استنشاق با بخار استفاده می‌شود ؛ می‌تواند آب باشد ، وقتی روغن در وان حمام چکانده شود ؛ یا می‌تواندمخلوط با روغن‌نباتی ، هنگام ماساژ .

استفاده از هوا :

هر گاه از هوا به عنوان حلّال استفاده شود ، می‌توان با استنشاق رایحه عصاره‌ها ، به راه‌های گوناگون ، در مدت‌زمان کوتاه ، از اثرات مفید آن بهره برد .

استفاده از دست :

یک قطره عصاره کف دست بریزید . دست‌ها را به هم بمالید ، به شکل کاسه روی بینی گرفته ، استنشاق کنید .این شیوه را می‌توان در هرجا و در هر زمان به کار بست .

استفاده از دستمال :

چند قطره عصاره را روی دستمال کاغذی و یا پارچه‌ای ریخته از راه بینی با سه نفس عمیق رایحه را بالا بکشید .بعد دستمال را داخل پیراهن خود بگذارید ، حرارت بدن رایحه را پخش می‌کند . مراقب باشید از مصرف روغن‌هایی که لباس را لکه کرده و یا پوست بدن را تحریک می‌کنند ، پرهیز کنید .

قطره‌های روغن روی بالش :

چند قطره اسطوخودوس یا بابونه روی دو طرف بالش‌تان بریزید ، بسیار بهتر می‌خوابید ، هنگام غلطیدن هنوز بوی روغن را حس می‌کنید .

استنشاق با بخار :

این روش خود به خود در فصل زمستان که سرماخوردگی و آنفلونزا فراوان است ، استفاده می‌شود . در کاسه‌ی آب داغ ۲ تا ۳ قطره عصاره-نعناع یا اکالیپتوس ایده‌‌آل است – بریزید ، حوله‌ای روی سرتان بیاندازید ، روی کاسه خم شده نفس عمیق بکشید و ادامه دهید تا وقتی که آب سرد یا روغن پریده باشد . تکرار دو تا سه مرتبه در روز برای فرونشاندن اثرات سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سردرد و باز کردن سینوس‌ها و تب یونجه موثر است .( این روش برای مبتلایان به آسم توصیه نمی‌شود)

اتاق خوشبو :

گلبرگ‌های خشک شده یا تازه را در کاسه‌ای ریخته ، عصاره مورد علاقه را به آن‌ها بپاشید تا بوی خوش و دلپذیر در اتاق پراکنده شود .

افشانه خوشبو کننده :

افشانه را تا نیمه آب بریزید (۲۵۰ میلی‌لیتر ) ۶ تا ۱۰قطره روغن گیاهی نشاط‌آور در آن بریزید (مثل روغن گل‌محمدی ) . بطری را تکان دهید و رایحه خوش در اتاق بیافشانید. (بطور مستقیم بر روی اثاثیه جلایافته نیفشانید .)

افشانه تبخیر کننده ، چراغ شمعی :

این افشانه روش سنتی خوشبو کردن اتاق با روغن‌های گیاهی است و آن را از سفال و چینی و یا حتی فلز نیز می‌سازند .دو ظرف جداگانه است ، ظرف بالایی مانند کاسه و برای آب و روغن‌های گیاهی و ظرف زیرین ، محفظه شمع کُندسوز . افشاننده‌ای که انتخاب می‌کنید منبع بالایی آن بهتر است جادار باشد تا نیاز نباشد مکرر در منبع آب ریخته شود ، و چه بهتر که محفظه‌ها از هم جدا باشد ، تا آسان‌تر تمیز شوند .

شمع محفظه زیرین را روشن کنید . ظرف بالا را آب ریخته ، به نسبت وسعت اتاق ، ۶ تا ۸ قطره روغن گیاهی بچکانید . آب که گرم شد روغن‌های گیاهی تبخیر شده ، رایحه‌ی آن‌ها پراکنده می‌شود .

برای معطر کردن اتاق این روش کم‌خرجی است ولی در نظر داشته باشید که از شعله بدون حفاظ استفاده می‌کنید . آب افشاننده هم داغ است . در صورتی که کودکان و اشخاص سالمند و حیوانات خانگی در اطراف هستند بهتر است از افشاننده برقی استفاده کنید .

افشاننده برقی :

ایمنی این افشانه‌ها از افشاننده‌هایی که به وسیله شمع گرم می‌شوند بیشتر است . فقط ممکن است کمی گران باشند . انواع مختلف آن‌ها را می‌توان از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های موادغذایی طبیعی یا از تهیه‌کننده‌های لوازم رایحه‌درمانی خریداری کرد . بعضی از این افشانه‌ها داری تکه‌ای نمد است ، چند قطره روغن گیاهی روی آن می‌ریزید ، اِلمنت برقی و یا بادبزن برقی که در زیر آن قرار دارد روغن را در فضا پخش می‌کند . بعضی دیگر در اثر نوسان عصاره همراه هوای سرد پراکنده می‌شوند . در این نوع افشانه از حرارت استفاده نمی‌شود و می‌توان از شب تا صبح یا در محیط کار از آن استفاده کرد .

سنگ معطر :

این افشاننده از گونه‌ای که با شمع گرم می‌شود ایمن‌تر است و می‌توان شب تا صبح با خیال راحت از آن استفاده کرد .

این افشانه سرامیک سنگ‌مانند ، به وسیله‌ی برق گرم می‌شود . روی سنگ حفره کوچکی است که می‌شود در آن مقدار کمی آب و روغن گیاهی ریخت .( اگر مایل باشید می‌توانید فقط از روغن استفاده کنید ). کلید برق که زده شد ، سنگ گرم شده روغن را پخش می‌کند . این سنگ معطر به آسانی تمیز می‌شود و می‌توان آن را از فروشندگان لوازم رایحه‌درمانی تهیه کرد .اما اگر قصد خرید دارید ، نوعی را انتخاب کنید که چراغ دارد و نشان می‌دهد افشاننده روشن است .

لامپ حلقه‌ای :

حلقه‌ای است شیار شده از جنس سرامیک یا فلز .شیارها را روغن مالیده و بالای لامپ گذارده می‌شود . همین که لامپ روشن شد ، حرارت آن پخش شده ، روغن در فضا پراکنده می‌شود . ۲ تا ۳ قطره روغن دلخواه‌تان را داخل شیارهای حلقه‌ای بریزید . (آب اضافه نکنید ) . حلقه را روی لامپ گذارده کلید برق را بزنید . مراقب باشید قبل از استفاده لامپ حلقه‌ای ، لامپ روشنایی خاموش باشد و هیچگاه روغن گیاهی مستقیما به لامپ ریخته نشود .

لامپ حلقه‌ای وسیله رازانی است برای تبخیر روغن‌های فرّار و می‌توان از فروشگاه‌های موادغذایی طبیعی و یا فروشندگان لوازم رایحه‌درمانی تهیه کرد . این نوع لامپ برای معطر کردن اتاق هنگام شب و پیش از خوابیدن و از لحاظ ایمنی برای استفاده در اتاق بچه یا اشخاص سالمند بسیار مناسب است .

افشاندن عطر :

افشاننده‌های رادیاتور ، مخصوص نصب بر روی دیواره رادیاتور آب گرم ، طراحی شده است . آب و چند قطره روغن گیاهی در کاسه‌ی کوچکی که در داخل افشاننده است ریخته به رادیاتور آویزان شود .روغن در اثر حرارت رادیاتور تبخیر می‌شود . این طریقه مناسب و تقریبا قابل اطمینانی است برای خشبو کردن اتاق به وسیله روغن ، و باید از دسترس کودکان و حیوانات اهلی دور نگه‌داشت . طریقه دیگر ، یک قطره پنبه را به چند قطره روغن گیاهی آغشته کرده ، پشت رادیاتور بگذارید . پنبه مستقیما با رادیاتور تماس نداشته باشد . چون ممکن است در طول زمان روغن به فلز و رنگ رادیاتور آسیب رساند .

شمع مخصوص رایحه‌درمانی :

طریقه‌ای است جالب برای معطر کردن اتاق . شمع‌های واقعی مخصوص رایحه‌درمانی در مغازه‌های مخصوص فروش شمع یا فروشندگان لوازم رایحه‌درمانی موجود است . شما هم می‌توانید برای خودتان شمع درست کنید .بعضی از گونه‌های شمع که در بیشتر فروشگاه‌ها دیده می‌شود اغلب با مواد معطر مصنوعی ساخته شده‌اند . مثل همیشه باید هنگام استفاده از شمع مراقب بود .