هر آنچه می خواهید درباره ی نحوه ی مصرف روغن های گیاهی بدانید (۲)

هر آنچه می خواهید درباره ی نحوه ی مصرف روغن های گیاهی بدانید (۲)

کمپرس

کمپرس گرم یا سرد طریقه سودمندی است برای درمان ناراحتی‌هایی چون ، درد عادت ماهانه ، معده‌درد ، کشیدگی عضلات ، سردرد ، التهاب مفاصل ، واریس ، سوختگی ، در ناراحتی‌های توام با التهاب یا گُر گرفتن ، کمپرس آب سرد بهترین است ولی برای دردهای خفیف از کمپرس داغ استفاده شود .

کمپرس داغ :

حوله یا یک تکه پارچه فلانل مانند را در کاسه‌ای با ۵۰۰ میلی‌لیتر آب داغ که ۵ تا ۶ قطره روغن گیاهی در آن ریخته شده ، خیس کنید . پارچه را فشرده روی محل ملتهب شده بگذارید .همین که حوله سرد شده با حوله داغ دیگری عوض کنید . در مورد دردهای ماهانه و معده‌درد ، کمپرس با مرزنجوش مفید است . در مورد میگرن کمپرس گرم با روغن مرزنجوش را بر پشت گردن قرار دهید .

کمپرس سرد

کمپرس آب سرد فوق‌العاده برای رفع سردرد مناسب است .حوله سرد را روی پیشانی قرار دهید .در رگ به رگ‌شدگی یا دررفتگی آن را روی محل مصدوم قرار دهید ، برای سوختگی یا آفتاب‌سوختگی از کمپرس سرد همراه با اسطوخودوس استفاده کنید .

برای آماده کردن کمپرس سرد ، در کاسه‌‌ی آب سرد بریزید (اگر برای رگ به رگ‌شدگی یا دررفتگی است یخ هم در کاسه بریزید ). ۵ تا ۶ قاشق روغن گیاهی اضافه کرده ، حوله یا تکه‌ای فلانل را در کاسه خیس کنید . حوله را فشرده روی محل آسیب‌دیده به مدت ۲ دقیقه تا یک ساعت بگذارید . گهگاه حوله مجددا خیس شود .

خرید اینترنتی روغن های گیاهیاسانسی، پرس سرد و در پایه روغن های دیگر کیفیت از لینک زیر:

روغن ها

کمپرس گرم و سرد :

در آرتوروز حاد که مفاصل داغ و متورم هستند . ماساژ توصیه نمی‌شود . ولی در عوض استفاده از کمپرس داغ و سرد به تناوب آرامش می‌دهد . هر کمپرس را به مدت ۲ تا ۳ دقیقه بگذارید . کمپرس سرد و گرم را ۲ تا ۳ دفعه تکرار کنید .آخرین کمپرس سرد باشد .

غرغره و دهان‌شوی :

برای غرغره ، ۲ قطره (نه بیشتر) روغن درخت چای در نصف لیوان آب گرم یا سرکه سیب ریخته ، غرغره کنید .مواظب باشید بعدا آن را تُف کنید .اگر طعم درخت چای نامطبوع است کمی عسل در آب لیوان بریزید .سرکه سیب خواص درمانی مخصوص به خود دارد و استفاده از آن با روغن‌های گیاهی منافع دو چندان خواهد داشت .

جکوزی :

از آنجا که در جکوزی آب مداوم در گردش است ، روش موثری است برای استفاده از روغن‌های گیاهی در آب . چون بلافاصله رایحه روغن استنشاق می‌شود . باید توجه داشت که در جکوزی فقط از روغن خالص استفاده شود . روغن حلّالِ گیاهی پمپ جکوزی را مسدود می‌کند . وان جکوزی که پر از آب و آماده شده ۶ تا ۸ قطره روغن ‌گیاهی در آن بریزید و کلید برق را بزنید .این مقدار روغن برای یک جکوزی کوچک است ، اگر ظرفیت جکوزی ۲ تا ۳ نفر است ۱۰ قطره ریخته شود .

سونا :

از آنجا که سونا در زدودن سموم بدن و تمیز کردن آن بسیار مناسب است ، باید از روغنی استفاده شود که برای دستگاه تنفسی مفید باشد ، مانند نعناع و اکالیپتوس . این روغن‌ها برای رفع زکام و سرماخوردگی فوق‌العاده است و چون خاصیت ضدعفونی آن‌ها بسیار قوی است ، استفاده از این روغن‌ها در فضای عمومی مانند سونا بسیار مفید است .

کافی است دو قطره روغن گیاهی در ۵۰۰ میلی‌لیتر آب ریخته و روی ذغال یا در عقب کوره سونا قرار دهید . روغن به مقدار کم استفاده شود . چون که حرارت سونا به پخش رایحه کمک می‌کند .

روغن نباتی به عنوان حلّال :

یکی از رایج‌ترین و بااهمیت‌ترین روش استفاده از روغن‌های گیاهی توسط متخصصین رایحه درمانی ماساژ است .روغن‌های گیاهی بسیار غلیظ‌اند و نخست باید بوسیله روغن‌نباتی رقیق شوند .روغن حلّال – مثل هسته انگور و بادام شیرین ، روغن هسته زردآلو – حرکت دست را در هنگام ماساژ روان می‌کند .

بهتر است از روغن‌نباتی با کیفیت عالی که با دستگاه فشار سرد تهیه شده و حامل ویتامین‌ها و موادمعدنی مفید است ، استفاده شود .قبلا تذکر داده شد که روغن بچه مناسب نیست .

میزان رقیق کردن روغن :

برای ماساژ یک بزرگسال تقریبا ۲۰ میلی‌لیتر برابر ۴ قاشق چایخوری ، روغن حلّال لازم است .(قاشق پلاستیکی مخصوص دارو ۵۰ میلی‌لیتر ) . روغن گیاهی به نسبت ۵/۲ درصد رقیق شود که معادل ۱۰ قطره روغن‌گیاهی در ۲۰ قطره روغن نباتی است .

برای ماساژ صورت از نسبت ۲ درصد استفاده می‌شود .به طور مثال ، ۸ قطره روغن گیاهی در ۲۰ میلی‌لیتر روغن حلّال ، در صورتی که برای انقباض و گرفتگی عضله‌ها بهتر است از غلظت بیشتری استفاده شود ، به نسبت ۳ درصد ، برابر ۱۲ قطره در ۲۰ میلی‌لیتر روغن حلّال .

برای بعضی افراد لازم است از روغن گیاهی به مقدار کم استفاده شود ، اندام کوچک کودکان به مقدار کمتری روغن احتیاج دارد .برای زنان باردار نیز باید از مقدار روغن کمتری استفاده شود . چون بعضی روغن‌ها به جفت نفوذ می‌کنند . هم‌چنین برای سالمندان ، چون سوخت و ساز بدن کُند و پوست نازکتر است .برای سنین بالاتر از ۶۵ سال باید نصف غلظت معمول روغن گیاهی مصرف شود.

مخلوط کردن :

سه نوع مختلف روغن گیاهی را می‌توان در روغن حلّال رقیق کرد .در نتیجه مجموع قطره‌هایی این مخلوط ، ترکیبی از سه نوع روغن گیاهی مختلف است . مخلوط رقیق شده چندین روغن گیاهی در یک روغن حلّال حداکثر تا ۲ ماه قابل مصرف است . توصیه می‌شود هر نوبت به اندازه یک بار مصرف ، مخلوط تهیه شود . برای حفظ خواص عصاره‌ها ، مخلوط در بطر شیشه‌ای قهوه‌ای پررنگ و در یخچال نگهداری شود .

انواع دیگر حلّال

لوسیون یا کرمِ پایه :

لوسیون‌ها یا کِرم‌های پایه ، حلّال مناسبی است برای استفاده از روغن گیاهی جهت تسکین اختلالات پوستی مانند اگزما ، سوختگی و آفتاب‌سوختگی .

مزیت کرم و لوسیون بر روغن‌های حلّال این است که چرب نیستند و کِرم به آسانی جذب پوست می‌شود . همچنین ، برای سوختگی و آفتاب‌سوختگی ، کِرم بر روغن نباتی مزیت دارد ، چون پوست را خنک می‌کند . لوسیون و کِرم‌های پایه را می‌توان از فروشندگان لوازم رایحه‌درمانی تهیه کرد و یا از فروشندگان کِرم بی‌بو ، بهتر است از کِرم تهیه شده از مواد طبیعی استفاده شود .

مقدار مصرف کِرم ، مشابه روغن‌های حلّال است .ظرفیت بیشتر شیشه‌ها ۲۵ تا ۵۰ گرم است .پس در یک شیشه ۲۵ گرمی حداکثر ۱۲ قطره روغن گیاهی می‌ریزید . اگر از شیشه ۵۰ گرمی استفاد می‌شود ۲۵ قطره عصاره ریخته شود .

برای ساخت کِرم صورت روغن گیاهی به نسبت ۲ درصد رقیق شود ، به طور مثال ۸ تا قطره در یک شیشه ۲۵ گرمی .

کِرم را در یک بطر شیشه‌ای ضد عفونی شده بریزید . روغن گیاهی را به کِرم اضافه کنید ، با دسته قاشق تمیز روغن را هم بزنید ، اگر از لوسیون استفاده می‌شود شیشه را تکان دهید تا عصاره مخلوط شود .برچسب زده ، در یخچال بگذارید . این مخلوط برای ۲ تا ۳ ماه قابل استفاده است .

شامپو :

برای رفع ناراحتی‌هایی چون ، شوره ، اگزما ، شپش موی سر وحتی ریزش موقتی مو ، روغن گیاهی را به ماده پایه شامپوی بدون بو اضافه کنید .

شامپوی اصلی را در یک بطری قهوه‌ای تیره‌رنگ ریخته روغن گیاهی را به مقدار مورد نظر اضافه کنید ، به عنوان مثال ، در یک بطری ۱۰۰ میلی‌لیتری ۲۵ قطره روغن گیاهی بریزید ، بطری را تکان دهید تا مخلوط شود و مانند شامپوی معمولی استفاد کنید .

حمام کف صابون :

روغن گیاهی را به ماده پایه صابون کف بدون بو اضافه و مخلوط کنید تا از تمامی مزایای روغن گیاهی که در حمام افشانده ،شده بهره‌مند شوید . روغن گیاهی در بطری‌های ۱۰۰ میلی‌لیتری تیره‌رنگ به نسبت ۲۵ قطره در ۱۰۰ میلی‌لیتر به مایه‌ی پایه صابون اضافه شود .

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *